Makaleler

Boşanma davası masrafları ve ücretleri seneden seneye ve davanın gidişatına göre değişiklik gösterir. Boşanma davasına bağlı olarak ücretler değişir. Bu davada tüm masrafları davayı açan taraf öder. Şayet davayı açan tarafa karşı dava açılmak istenirse yine o da masraf ödeyecektir. Dava bittiği zaman mahkeme masraflarının tüm giderleri, davada haksız çıkan taraftan alınır. Avukatlar ise çoğunlukla saatlik ücretlerle çalışırlar.

Boşanma davalarında mahkeme ücretleri oldukça fazla olabilir. Sunulan belgelerin ne tür olduğu,  davanın karmaşası gibi durumlara bağlı olarak da ücretler değişir. Danışmanlık hizmetleri, tanıklık yapması için getirilen uzmanların ücretleri mahkeme masraflarını doğrudan etkiler. Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen, Resmî Gazete’ de yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi‘ne göre boşanma davası ücretleri tüm Türkiye’de görülecek olan boşanma davası ücreti KDV hariç 9.200 TL civarındadır.

Boşanma Davası Ücretleri Neye Göre ve Nasıl Belirlenir?

Boşanma davası ücretleri anlaşmalı, çekişmeli gibi farklı boşanma davaları türüne göre değişiklikler gösterir. Genel anlamda ise fiyatın belirlenmesinde etkili olan maddeler:

  • Boşanma dilekçelerinin hazırlanması
  • Hazırlanan dilekçelerin sunulması
  • Cevap dilekçelerinin hazırlanıp sunulması
  • Duruşma sayısı
  • Boşanma sürecinin yönetimi
  • Boşanma sürecinin zorluğu
  • Harcanan zaman
  • Avukatlık ücreti

Verilen bilgilerdeki ücret ortalama bir ücret olup baronun belirlediği rakam esastır.

Boşanma Davası Maliyetlerindeki Detaylar

Boşanma davasında eşler arasında anlaşma sağlanabilmesi için verilen çabalarda, arabuluculuk hizmetleri ve müzakereler de masraflı olup ek mali yük getirebilir. Boşanma davasının ücretleri ve maliyeti; iki tarafın durumlarına, seçmiş oldukları hukuki temsilciliklere ve dava esnasında yaşanılan anlaşmazlıklara bağlı büyük farklılıklar gösterir. Boşanma davası açacak olan çiftler mali yönünü çok iyi hesaplayıp yönetebileceklerinden emin olarak karar vermelidirler. Bütçe planını net olarak ortaya koymaları gerekir.

26 Kas, 2023

Kadıköy Trafik Kazası Avukatı

Trafikte bulunan araçların yaptıkları kazalar sonucunda yaralanma, ölüm ve maddi hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumlarda ise zarara uğrayan kişilerin haklarının kanunlar önünde savunulması gerekir. Kadıköy trafik kazası avukatı tam bu… Detaylı Bilgi