Makaleler

İş kazaları beklenmedik zamanlarda ortaya çıkan ve işçinin hayatını olumsuz yönde etkileyen olgulardır. İş kazalarının kimileri işçinin bedensel olarak büyük zararlara uğramasına neden olabilmektedir. İş kazalarında ortaya çıkan bedensel zararlar kazanın durumuna göre farklılık göstermektedir. Genel olarak iş kazalarında ortaya çıkan bedensel zararlar ise;

  • Kırıklar ve çıkıklar
  • Kesikler ve yaralanmalar
  • Termal yanıklar
  • Soğuk yanıkları
  • Kimyasal yanıklar ve zehirlenmeler
  • İç organ yaralanmaları
  • Travmalar ve beyin sarsıntıları şeklindedir.

Kişinin yaptığı iş kolu ile yakından alakalı olan yaralanma türleri kimi zaman uzuv kayıplarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İş Kazalarında Bedensel Zararlara İlk Müdahale

İş kazalarının oluşması ile kazazedeye yapılacak ilk müdahale büyük önem taşımaktadır. İşçinin beden bütünlüğünün bozulmaması ve yaralanmanı şiddetinin azaltılması için profesyonel sağlık yardımı gelene kadar kazazedeye doğru biçimde müdahale edilmesi son derece önemlidir.

İş kazası geçiren kişiye ne yapılmalı sorusu iş koluna göre tüm işyeri çalışanları tarafından mutlaka bilinmeli ve gerektiği halde uygulanmalıdır. Bu konuda gerekli eğitimler işveren tarafından sağlanmalı ve gerekli görülmesi halinde tatbikatlar şeklinde hazırlık yapılmalıdır.

İş Kazası Geçiren Kişiye Neler Yapılır?

Kazanın oluş şeklinde ve şiddetine göre değişkenlik gösterecek olan iş kazası sonuçlarının minimum düzeye çekilmesi için doğru yaklaşımlar ile iş kazasına müdahale etmek son derece büyük önem taşmaktadır. İş kazası geçiren kişiye neler yapılır diye bakıldığında ise; öncelikli olarak kaza bölgesinin diğer kişilerin yaralanmasına neden olmayacak şekilde güvenli bir hale getirilmesi gelmektedir.

İşçinin yaralanması durumunda sağlık personeline vakit kaybetmeden haber verilmeli ve sağlık personeli gelene kadar işçinin rahatlatılması sağlanmalıdır. Bu aşamada yanlış bilinen veya eksik bilgiler ile müdahaleden mutlaka kaçınılmalıdır. Yanlış bir uygulamanın dönüşü olmayan sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır.

27 Kas, 2023

Çekmeköy Boşanma Avukatı

Boşanmanın yasal süreci üzerinde çalışmak genellikle karmaşıktır. Diğer gerekliliklerin yanı sıra önemli evrak işleri, bekleme süreleri ve birden fazla prosedür gibi özellikler, avukat olmadan boşanmak isteyebilecek bireylere özellikle çekişmeli boşanmada… Detaylı Bilgi
19 Kas, 2023

Çekmeköy İş Kazası Avukatı

İş kazaları, çalışanların güvenliği ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Çekmeköy iş kazası avukatı, iş kazası durumunda işçilerin tazminat haklarını güvenceye almak için çalışmalar yürütmektedir. Her çalışanın başına gelmesi olası iş kazaları… Detaylı Bilgi