Makaleler

Anlaşmalı boşanma tarafların her konuda uzlaşmaya vardıkları boşanma sürecini ifade eder. Anlaşmalı boşanmalar stresi az olmasından dolayı daha huzurlu bir boşanma usulüdür. Boşanmada iki taraf da anlaştıkları konuları yazılı bir anlaşma ile belirlerler. Bu anlaşma mahkeme tarafından onaylanınca, boşanma kararı derhal kesinleşmiş olur. Bu şekilde çiftlerin stressiz bir boşanma süreci geçirmeleri sağlanır. Her şey istenilen şekilde sonuçlanacağı için hem huzurlu hem de manen yorucu olmayan bir sistemdir.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer diye bakıldığında boşanmalarda kesin bir süre verilemez. Anlaşmalı boşanmalar çoğunlukla 1 hafta 15 gün kadar bir zaman içerisinde sona erer. Anlaşmalı boşanmada istinaf süresi de bulunmaktadır, gerekçeli karara karşılık itiraz edilmez ise istinaf süresi olan 14 günün sonunda karar kesinleşmiş olur.

Tek celsede boşanmak istenirse o vakit iki tarafın boşanma protokolü hazırlaması ve imzalanması gerekir. Dava ondan sonrasında açılmalıdır. Anlaşmalı boşanmanın yapılması gerekli olan en önemli şartı; iki tarafın duruşmada hazır bulunması ve özgür iradeleri ile kararlarını hâkim önünde serbestçe açıklamasıdır.

Anlaşmalı Boşanmanın Gerçekleşmesi İçin Belirlenen Şartlar Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmada birtakım şartlar bulunur. Bu şartlara bakıldığı zaman en önemlileri şunlardır:

  • Hâkimin tarafları özellikle bizzat dinlemesi
  • Anlaşmalı boşanmaya ilişkin tüm hususların protokole bağlanması

Anlaşmalı boşanmanın iki taraf için de getirdiği pek çok avantajı var. Çiftler birbirleriyle uzlaştıkları için mahkeme süreci çok hızlı ve düşük maliyetli olur. Çocukların velayeti konusu, mal paylaşımı şartları ve maddi konulardaki anlaşmazlıkları iki taraf çözdüğü için taraflar arasındaki ilişkiler sağlıklı bir şekilde sonlanır. Bu boşanma türü, taraflara gelecekteki olası anlaşmazlıkları ve tatsızlıkları önleyerek uzun vadeli çözümler sunar.

29 Kas, 2023

Pendik Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazası sonucunda meydana gelen hasarların ardından tazminat talepleri oluşmaktadır. Pendik trafik kazası avukatı davayı takip etmek ve hukuk danışmanlığı vermek üzere destek talebinde bulunan kaza mağdurlarına yol göstermektedir. Aynı… Detaylı Bilgi
25 Kas, 2023

Tuzla Boşanma Avukatı

Boşanma davalarında son yıllarda önemli oranda artış olduğu görülür. Tuzla boşanma avukatı da fiilen bitmiş olan evliliklerin kanunen de sonuçlanmasında yanınızda yer alır. Türk Medeni Kanunu ve ilgili kanunları iyi… Detaylı Bilgi