Makaleler

Herhangi bir trafik kazası sonucunda trafik kazası halinde yasal haklar nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Trafik kazası nedeniyle mağduriyet yaşayan kişilerin kazanın detaylarına, kusur durumuna bağlı olarak değişebilen çeşitli yasal hakları bulunmaktadır. Trafik kazası sonrasında hakları korumak ve tazminat talepleri için profesyonel bir avukattan yardım almak önemlidir. Trafik kazası halinde gözetilmesi gereken yasal haklar, tıbbi yardım hakkı, tazminat hakkı, sigorta hakları, yargılama hakkıdır.

Kusurlu olduğu düşünülen kişiler için mahkemeye başvurularak hak aranabilir. Kusur oranları, mahkeme tarafından belirlenir ve tazminat talepleri bu doğrultuda değerlendirilir. Kazada iş göremez duruma düşen kişiler, bu süreçte kaybettikleri geliri de talep edebilir. Bu hak, geçici iş göremezlik dönemini kapsamaktadır. Kazada hayatını kaybeden kişinin mirasçıları, ölümün neden olduğu maddi ve manevi zararlar için tazminat talep edebilir. Kazada kusurluya hukuki işlem başlatma hakkı da bulunur.

Trafik Kazası Tazminat Davası Açma Nedenleri

Her durum kendine özgüdür ve tazminat davası açma nedenleri, olayın detaylarına ve yaşanan zararlara bağlı olarak değişebilir. Kazada araca maddi zarar gelmişse ve karşı taraf kusurlu ise, aracın onarım masraflarını talep etmek için tazminat davası açılabilir. Kazada yaralanma söz konusuysa ve bedensel zarar varsa bu yaralanmalar nedeniyle tıbbi masraflar, rehabilitasyon giderleri veya iş kaybı olmuşsa, bu zararları karşı taraf veya sigorta şirketi tarafından tazmin edilmesi için dava açılabilir.

Diğer trafik kazası tazminat davası açma nedenleri genellikle şu durumlara dayanır:

 

  • Kazada bir kişi hayatını kaybetmişse, bu durumda ailenin veya mirasçıların, kaybedilen kişinin yaşamı boyunca kazanabileceği gelir kaybını ve diğer zararları talep etmek için tazminat davası açma hakkı olabilmektedir.
  • Kazaya karışan taraflardan biri veya her ikisi de kusurlu ise ve kusurluluk oranı belirlenebilirse, kusurlu taraf veya tarafların diğer taraf veya taraflara karşı sorumluluğunu belirlemek ve tazminat talep etmek için dava açılabilir.
  • Kazaya karışan tarafın sigorta teminatı, meydana gelen zararları karşılamaya yetmiyorsa veya sigorta şirketi ödeme yapmıyorsa, trafik kazası tazminat davası açılabilir.
  • Kazaya karışan taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa veya sigorta şirketi tazminat taleplerini reddederse, hukuki danışmanlık almak ve mahkemeye gitmek için tazminat davası açılabilir.
30 Kas, 2023

Çekmeköy İş Avukatı

Türkiye’de iş hayatı 4857 sayılı İş kanunu ile düzenlenir. Bu kanun ile işverenin ve çalışanın hal ve sorumlulukları belirlenmiştir. Aynı kanun iş hayatına gerekli düzenlemeleri getirir. Çekmeköy iş avukatı işyerinde… Detaylı Bilgi
02 Ara, 2023

Pendik Boşanma Avukatı

Boşanma kararınız sonrası hukuk büromuzda görev yapan Pendik boşanma avukatı tüm sürece eşlik etmektedir. Özellikle büyük şehirlerde boşanma avukatı arayışınız varsa; nafaka, velayet, tazminat konularını da içinde barındıran tüm aşamalar… Detaylı Bilgi