Makaleler

Boşanma davası açılmadan önce dikkatli edilmesi gereken önemli ve riskli konular vardır. Tarafların mali durumlarını ayrıntılı incelemeleri gerekir. Varsa mülkiyetler, mülkler ve velayet konusu da gözden geçirilmeli ve adil bir paylaşım için planlamalar yapılmalıdır. Boşanma davası açılmadan önce iyice düşünülüp uzun bir süre boyunca geçimini sağlayabilecek bir maddi güvencesi var mı yok mu dikkat etmek gerekir.

Bu davayı açan taraf kadın ise özellikle tedbir nafakası çok önemlidir. Yazışmaların uzaması veya nafaka yükümlüsünün borcunu ödememesi durumunda icra takibi gerekir. Bu bekleme sürelerini göz önünde bulundurarak olası gecikmeleri karşılayacak bir birikime sahip olmak önemlidir.

Boşanma Davası Açmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boşanma davası açmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Boşanma sürecine başlamadan eşya paylaşımı, mülkiyet hakları, velayet, ziynet eşyaları gibi konularda ne istediğinizi düşünmelisiniz.
  • Boşanma süreci, maddi ve manevi olarak zorlayıcı olabilir.
  • Boşanma süreci için gereken bütün önemli belgeleri toplamak, sürecin daha hızlı ve düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Çocukların velayeti, eğitim ve ihtiyaçları üzerinde düşünmeniz gereken en önemli noktalardandır.
  • Boşanma süreci ruhen, manen de zorlayıcı olabilir. Bu sürece hazırlanmanız çok önemlidir.
  • Boşanma kararı alırken uzun vadeli sonuçları düşünmelisiniz. Finansal durum, yaşam tarzı ve çocukların geleceği gibi hayati konulara önem verin.
  • Boşanma avukatının profesyonel rehberliği, bu karmaşık sürecin kolay atlatılmasını sağlar.

Boşanma Davalarında Hâkimin Gözettiği Hususlar

Boşanma davaları için hâkimin en çok dikkat ettiği hususlar, yaşanmış olayların ispatının kusursuz bir şekilde yapılması gerekliliğidir. Aile içindeki olumsuz olayların ispatı genellikle tanık deliline dayanır. Mahkemeler, tanıkların tanıklıklarının görgüye dayalı olmasına özel bir önem verir. Çocukların velayeti, ebeveynlik planları ve çocuk desteği konularında önceden bir uzlaşı sağlanması, duygusal ve psikolojik hallerini korumak en fazla önem verilen konulardır.

20 Kas, 2023

Sultanbeyli İş Avukatı

İş hukuku avukatlarının mesleklerini etkili bir şekilde icra edebilmeleri önemlidir. İş hukuku avukatı seçerken hem hukuki bilgi ve uzmanlık hem de iletişim ve müzakere yetenekleri gibi kişisel özelliklere dikkat etmek… Detaylı Bilgi