Makaleler

Türk Borçlar Kanunu ile işçinin iş kazası nedeniyle hak etmiş olduğu tazminat, kazanın şiddetine ve ortaya çıkardığı durumlara bakılmaksızın her türlü kazada işçi tarafından talep edilebilmektedir. İş kazasının işçinin ölümü ile sonuçlanması halinde ise; tazminat hakkı işçinin yakınlarına ve ailesine geçmektedir.

İş kazalarında tazminat hakkı iş kazasının yasal olarak belgelenmiş olması ve gerekli bildirimlerin yapılmış olması ile mümkündür. Bu nedenle iş kazası geçiren kişilerin vakit kaybetmeden iş kazasının yetkili mercilere bildirilmesini talep etmesi gerekmektedir. Hak kayıplarının ortaya çıkmaması için kişinin kazayı iş kazası olarak tespit ettirmesi gerekmektedir.

İş Kazası Sonrası Manevi Tazminat Hakkı

Bir işçinin işyerinde meydana gelen bir kaza neticesinde ölümü halinde işçinin yakınlarının keder ve üzüntü hissetmeleri ve işçinin ölümü nedeniyle yakınlarının maddi anlamda zorluk yaşama ihtimalleri manevi tazminat olgusunu ortaya çıkarmaktadır. TBK m. 56 uyarınca işçinin yakınlarına uygun miktarlarda paranın ödenmesi yasal olarak ortaya çıkmaktadır.

İş kazası sonrası manevi tazminat işçinin hayatta olması halinde yoksun kaldığı maddi ve manevi durumlar için de söz konusu olabilmektedir.

İş Kazası Sonrası Tazminat İçin Hukuksal Destek

İş kazası nedeniyle tazminat hakkı elde eden kişiler haklarının tam ve zamanında yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hukuksal destek almayı sağlayabilirler. Profesyonel olarak sağlanacak olan hukuksal destek iş kazası nedeniyle zarara uğrayan kişinin veya yakınlarının haklarının eksiksiz olarak alınmasını sağlayacaktır.

Bir işçinin iş kazası sebebiyle yaralanması halinde işçi, ölümü halinde ise iş kazasına uğrayanın yakınlarının üzüntü ve keder duyması sebepleri ile olayın özellikleri göz önünde tutularak, TBK m. 56 uyarınca uygun bir miktar paranın ödenmesi şeklinde manevi tazminata hükmedilebilecektir.

10 Oca, 2024

Trafik Kazası Halinde Yasal Haklar Nelerdir?

Herhangi bir trafik kazası sonucunda trafik kazası halinde yasal haklar nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Trafik kazası nedeniyle mağduriyet yaşayan kişilerin kazanın detaylarına, kusur durumuna bağlı olarak değişebilen çeşitli yasal hakları… Detaylı Bilgi
01 Ara, 2023

Kadıköy Boşanma Avukatı

Eşler, evliliklerini bitirmeye karar verdiklerinde akla gelebilecek ilk sorulardan biri, boşanma avukatına ihtiyaç olup olmadığıdır. Bu basit bir soru değil ve cevabı, eşlerin özel durumuna bağlıdır. Hukuki sorunları çözmek için… Detaylı Bilgi