Makaleler

Trafik kazası nedeniyle tazminat davasını açma hakkına sahip olan kişiler, öncelikle kazaya karışan sürücülerdir. Kazaya karışan sürücüler, karşı tarafın kusurlu olduğunu düşünüyorlarsa veya karşı tarafın trafik kurallarına uymadığını düşünüyorlarsa, maddi ve manevi zararlarının tazmin edilmesi için dava açabilir. Kazaya karışan araçlarda bulunan yolcular, kaza nedeniyle ortaya çıkan zararlarını tazmin etmek amacıyla dava açabilir. Yolcular, sürücüleri veya diğer araç sürücülerini sorumlu tutabilir.

Kaza nedeniyle yaralanan veya zarar gören yaya ve bisiklet sürücüleri de tazminat davası açabilir. Bu durumda, genellikle araç sürücüsünün kusurlu olduğunu kanıtlamak önemlidir. Trafik kazası sonucu malın hasar görmesi durumunda mal sahipleri, malın değerini veya onarım maliyetini talep etmek amacıyla dava açabilir. Eğer bir trafik kazası sonucu bir kişi hayatını kaybederse, bu kişinin varisleri, ölen kişinin kusurlu olmayan tarafı sorumlu tutarak maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir.

Tazminat davası açmak için, kazanın neden olduğu zararın, kusurlu tarafın kusurundan kaynaklandığını kanıtlamak kesinlikle önemlidir. Bu tür davalar, genellikle trafik kazası tespit tutanağı, görgü tanıklarının ifadeleri, sağlık raporları ve diğer delillerle desteklenir. Bu tarz durumlarda hukuki temsil veya avukatlık hizmeti almak oldukça önemlidir. Hukuki destek, davanın etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olmaktadır.

Trafik Kazasının Ölümle Sonuçlanması Nedeniyle Dava Açma Hakkına Sahip Kişiler

Trafik kazasının ölümle sonuçlanması durumunda dava açma hakkına sahip kişiler, genellikle ölen kişinin yakınları ve mirasçılarıdır. Türkiye’de bu konuda 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu hükümleri uygulanmaktadır. Aşağıdaki kişiler, trafik kazasında yaşamını yitiren kişinin ölümüne neden olan taraflara karşı maddi ve manevi tazminat taleplerini içeren bir dava açabilir. Trafik kazasının ölümle sonuçlanması nedeniyle dava açma hakkına sahip kişiler aşağıdaki gibidir:

  • Çocuklar
  • Evlatlık
  • Anne ve baba
  • Kardeşler
  • Burs alan öğrenciler gibi ölenin düzenli yardımını gören kişiler
  • Aynı çatı altında birbirlerine yardım ve hizmet ederek yaşayan birinci derecede yakınlar
  • Aynı çatı altında uzun süreden beri ölenle birlikte yaşayan resmi nikahsız eş
  • Evlilik hazırlıkları içinde oldukları ve ölümle bu olanağın ortadan kalktığını kanıtlanmak koşuluyla nişanlılar

Ölen kişinin yakınları ve mirasçıları arasında şu kişiler dava açma hakkına sahip olabilir:

Eş: Ölen kişinin eşi, trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişse, davanın açılmasında hak sahibidir.

Çocuklar: Ölen kişinin çocukları, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirmişse, davanın açılmasında hak sahibidir.

Anne-Baba: Ölen kişinin anne ve babası, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirmişse, davanın açılmasında hak sahibidir.

Kardeşler: Ölen kişinin kardeşleri, trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirmişse, davanın açılmasında hak sahibidir.

03 Ara, 2023

Maltepe İş Kazası Avukatı

İş kazaları, günümüzde pek çok insanın başına gelmektedir. Maltepe iş kazası avukatı çalışmaları kapsamında iş esnasında işçide ortaya çıkan fiziksel hasarlar, mesleki deformasyonlar, çalışma esnasında meydana gelen trafik kazaları iş… Detaylı Bilgi
21 Kas, 2023

Sancaktepe Boşanma Avukatı

Evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunda Sancaktepe boşanma avukatı, anlaşmalı ya da çekişmeli davaları çözüme ulaştırmaktadır. Boşanma sürecinde tecrübeli bir avukata danışmak, davanın seyrinin doğru bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Olay örgüsüne… Detaylı Bilgi