Makaleler

Tutulan trafik kaza tespit tutanağında belirtilen kusur oranı, kazaya karışan taraflar arasındaki hukuki sorumluluğu belirler. Trafik kazası kusur oranı, kaza tespit tutanağında belirtilen kazaya karışan tarafların kusur düzeyini ifade eden bir orandır. Genellikle yüzde (%) cinsinden belirtilir. Örneğin, eğer bir sürücüye yüzde 50 kusur verilmişse, bu sürücü kazada yüzde 50 oranında kusurlu kabul edilmiş demektir.

 

Trafik kazası tespit tutanağı, trafik kazası sonrasında olay yerine gelen trafik polisi veya yetkililer tarafından hazırlanan resmi bir belgedir. Bu belgede, kazaya karışan araçların plakaları, sürücü bilgileri, kaza tarihi ve saati, kaza yerinin tarifi gibi bilgilerin yanı sıra kaza anında gözlemlenen durumlar ve kusur oranları da yer alır. Kusur oranı önemlidir çünkü bu oran, kazaya karışan tarafların maddi ve manevi sorumluluklarını belirler.

Kusur oranları, genellikle trafik kurallarına uyma, öncelik kurallarına riayet etme, hız sınırlarına uyma gibi faktörlere dayanarak belirlenir. Kusur oranları belirlemede kazanın nedenleri, görgü tanıklarının ifadeleri, güvenlik kamerası kayıtları ve diğer deliller göz önüne alınır. Ancak bu oranlar, zaman zaman kazaya karışan taraflar arasında anlaşmazlıklara neden olabilir. Tutanakta belirtilen kusur oranı, kişinin lehine değilse trafik kazası kusur oranı (kaza tespit tutanağına itiraz) hakkı vardır.

Kaza Tespit Tutanağındaki Kusur Oranına İtiraz için İzlenmesi Gereken Adımlar

Kusur oranına itiraz etme hakkı varsa bu itiraz, kazanın detayları, deliller ve kanıtlar ışığında yapabilir. Kaza tespit tutanağındaki kusur oranına itiraz için izlenmesi gereken adımlar vardır. Öncelikle, tutanak üzerinde itirazın belirtilmesi gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı üzerinde, kusur oranına itiraz etme bölümü genellikle bulunur. Bu bölümde itiraz, yazılı olarak belirtilmelidir. İtirazınızın belirtilen süre içinde yapılması önemlidir. Diğer adımlar şunlardır:

  • İtiraz Gerekçelerini Belirtme
  • Delilleri Toplama ve Saklama
  • Kaza Yerine Geri Dönme İsteği
  • Sigorta Şirketi ile İletişim
22 Kas, 2023

Kartal Trafik Kazası Avukatı

Trafikte yaşanan kazalar alınan önlemlere karşın azalmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak da yaşanan trafik kazaları karşısında çeşitli mağduriyetler ve hukuki sorunlar ortaya çıkıyor. Kartal trafik kazası avukatı bu mağduriyetlerin ve hukuki… Detaylı Bilgi