Makaleler

Trafik kazası sonucunda bazen maddi zararlar meydana gelmekte ve bazen de kaza, yaralanma veya ölümle sonuçlanmaktadır. Trafik kazaları ve doğurduğu hukuki sonuçlar nelerdir diye sorulacak olursa her türden trafik kazası, birtakım hukuki sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca trafik kazası tazminat davası zaman aşımı süresi de bulunmaktadır. Trafik kazalarında kusur sorumluluğu, tehlike sorumluluğu ve olağan sebep sorumluluğu gibi 3 tip sorumluluk bulunmaktadır.

Kazaya karışan kişiler, maddi veya manevi zararlarını tazmin etmek için tazminat talebinde bulunabilir. Bu zararlar araç hasarı, tıbbi masraflar, iş kaybı, ağrı ve acı gibi unsurları içerebilir. Kaza sonucu oluşan zararlar, genellikle araç sahiplerinin trafik sigortası tarafından karşılanır. Kusurlu olan tarafın sigortası, diğer tarafın zararlarını ödemekle yükümlüdür. Trafik kazalarının kusur durumuna bağlı olarak kusurlu taraflar, cezai sorumlulukla karşı karşıya kalabilir.

Hız sınırını aşmak, alkollü araç kullanmak gibi trafik kurallarına uymama durumları, cezai yaptırımlara neden olabilir. Kazada kusur durumu belirlenemezse veya tazminat konusunda anlaşma sağlanamazsa, mahkeme süreci başlatılabilir. Mahkeme, kusur oranını belirleyerek tazminat taleplerini değerlendirir. Kazada yaralanan kişiler, geçici veya kalıcı olarak iş göremez duruma düşerlerse, bu durumda iş kaybı tazminatı talep edebilir.

Kazada hayatını kaybeden kişinin mirasçıları, ölümün neden olduğu zararlar için tazminat talep edebilir. Kusurlu olan tarafın sigorta şirketi, kusurlu sürücünün primini artırabilir veya poliçeyi iptal edebilir. Kazaya karışan taraflar arasında anlaşmazlık durumunda, hukuki işlemler başlatılabilmektedir.  Arabuluculuk, uzlaşma veya mahkeme gibi yöntemlerle uyuşmazlık çözülmeye çalışılır. Trafik kazası durumunda bir avukattan yardım almak, her zaman önemlidir.

Trafik Kazası Sonrası Kimler Dava Açabilir?

Trafik kazası sonucu kimler dava açabilir sorusu da trafik kazalarıyla ilgili olarak sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Trafik kazası mağdurunun hayatta olması durumunda kendisi hem maddi hem de manevi tazminat davası açabilmektedir. Kaza, ölümle sonuçlanmışsa ölüm yüzünden hem maddi hem de manevi olarak zarar gören kişiler dava açma hakkına sahiptir. Ölüm, kaza sonrası hemen gerçekleşmemişse ve ölen kişi ölmeden önce tazminat davası açmışsa yine ölümden zarar görenler davaya devam edebilir.

Elbette her durum farklı olduğu için dava açma hakkı, olayın detaylarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum, kazaya karışan kişilerin rolü, kusur durumu ve meydana gelen zarar türlerine bağlı olarak değişebilir. Trafik kazası sonrasında hukuki hakların ne olduğunu anlamak ve korumak için bir avukattan destek almak önemlidir. Genellikle trafik kazası sonrası dava açma hakkına sahip kişiler şunlardır:

  • Kazaya karışan sürücüler, kendi araçlarının hasarı, tıbbi masrafları veya diğer maddi zararları için dava açabilir. Ancak, kusurları durumunda, diğer kusurlu taraftan tazminat talep etme hakları olabilir.
  • Kazada yaralanan kişiler, tıbbi masrafları, rehabilitasyon giderleri, iş kaybı ve diğer zararlar için dava açabilir. Bu durumda, kusurlu taraftan tazminat talep etme hakları bulunabilir.
  • Kazada hayatını kaybeden bir kişinin mirasçıları, ölümün neden olduğu zararlar için tazminat talep edebilir. Bu zararlar maddi ve manevi olabilir.
  • Kazaya karışan aracın yolcuları, kazanın kusurlu bir tarafı varsa tazminat talep edebilir. Aynı zamanda, başka bir aracın yolcusu olarak zarar gören kişiler de trafik kazası tazminat davası açabilir.
  • Kaza sonucu yaralanan veya zarar gören yaya veya bisiklet sürücüleri de tazminat talebinde bulunabilir.
  • Kazada başka araçlara veya kişilere zarar veren bir sürücü, diğer tarafların zararlarını karşılamakla yükümlü olabilir ve bu taraflar da tazminat talebinde bulunabilir.

 

22 Kas, 2023

Kartal Trafik Kazası Avukatı

Trafikte yaşanan kazalar alınan önlemlere karşın azalmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak da yaşanan trafik kazaları karşısında çeşitli mağduriyetler ve hukuki sorunlar ortaya çıkıyor. Kartal trafik kazası avukatı bu mağduriyetlerin ve hukuki… Detaylı Bilgi
03 Ara, 2023

Maltepe İş Kazası Avukatı

İş kazaları, günümüzde pek çok insanın başına gelmektedir. Maltepe iş kazası avukatı çalışmaları kapsamında iş esnasında işçide ortaya çıkan fiziksel hasarlar, mesleki deformasyonlar, çalışma esnasında meydana gelen trafik kazaları iş… Detaylı Bilgi